Herbatka na lamblie została specjalnie opracowana w celu usunięcia z układu pokarmowego lamblii.
Lamblie to pasożyty mikroskopijnej wielkości, zasiedlają błonę śluzową dwunastnicy i jelita czczego (pierwszy odcinek jelita cienkiego). Przyczepiają się do komórek błony śluzowej jelita i uszkadzają je. Powoduje to osłabienie ich funkcji, czyli wchłaniania substancji odżywczych, a zwłaszcza tłuszczów. Zmniejszenie powierzchni chłonnej może prowadzić do niedoborów składników odżywczych oraz ogólnego niedożywienia oraz spadku masy ciała. Dzieje się tak w przypadku, gdy zakażenie trwa długo (parę miesięcy czy lat).
Lamblie mogą dawać także reakcje alergiczne, np. pokrzywki.
Najczęstszymi objawami lambliozy (zakażenie lambliami) są: wzdęcia i bóle brzucha, biegunki w niedługim czasie po posiłku, bóle podobne do wrzodowych. Ponadto lamblie przedostają się do przewodów żółciowych i woreczka robaczkowego, przyczyniają się do tworzenia kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym. Zakażenie nie musi dawać wyraźnych objawów, poza tym większość osób nie wiąże swoich objawów z zakażeniem pasożytami czy grzybami.
Intensywnemu lub przewlekłemu zakażeniu sprzyja: dieta bogata w cukry (podobnie jak przy grzybicy Candida), niedokwaśność żołądka, stany po usunięcia żołądka, stany zapalne jelit i dróg żółciowych oraz niedobory immunologiczne, zwłaszcza przeciwciał IgA.
Zakażenie lambliami jest dość powszechne u dzieci, zwłaszcza chodzących do przedszkola i szkoły. Przyczynia się do braku apetytu, spadku masy ciała lub zahamowani wzrostu i rozwoju. Od dzieci zarażają się łatwo dorośli, przez bezpośredni kontakt i wodę.
Warto wiedzieć, że karmienie piersią zapobiega lambliozie u noworodków.
Każda osoba, a zwłaszcza mająca na co dzień kontakt z dziećmi, powinna raz na 3 miesiące przeprowadzać kurację przeciwpasożytniczą, najlepiej przy pomocy środków naturalnych, w połączeniu z dieta oczyszczającą.
Skład:
ziele piołunu, ziele tymianku, liść orzecha włoskiego, liść szałwii, kłącze tataraku (w różnych proporcjach)
Sposób użycia:
1-2 łyżeczki herbatki zalać wrząca wodą i naparzać 15 min. Pic ciepły napar 2 razy dziennie przed posiłkiem przez 3-4 tygodnie.
Herbatkę można przyrządzić też w inny sposób. 1-2 łyżeczki herbatki (porcja jednorazowa na jedną osobę) wsypać do małego garnuszka, zalać chłodną lub lekko ciepłą wodą, doprowadzić do wrzenia pod przykryciem na małym ogniu. Gotować pół do 1 min. i odstawić do naciągnięcia pod przykryciem na 10-15 min.
Zawartość:
50 gramów
Przechowywanie:
W temperaturze pokojowej, w suchym i chłodnym miejscu.